Dwie brygady (1950)

Dramat społeczny, przedstawiający konflikt młodego kolektywu fabrycznego z przychylnym mu, ale zacofanym starym fachowcem.
Aktorzy przygotowują głośną wówczas sztukę czechosłowacką "Brygada szlifierza Karhana". Starzy chcą grać, jak się dotychczas grywało, podczas gdy młodzi chcą podpatrywać życie w fabryce. I na scenie, i w fabryce toczy się walka "starego" z "nowym".
Stary aktor, Borowicz, portretuje na scenie robotnika Karhana, przyjmując także jego charakterystyczny sposób zachowania i mówienia.
Dzięki wystawionej i oglądanej przez załogę fabryki sztuce robotnicy rozumieją lepiej własne problemy, a sam Fikejs przekonuje się do nowych metod produkcji.Produkcja: 1950
Premiera: 1 wrzesień 1950

Notatka:
Film jest bardzo typowym, przykładowym wręcz przedstawicielem gatunku filmów socrealistycznych, czyli mających akcję w "realiach socjalizmu" i majacy za główny wątek tematy związane z "realizmem socjalistycznym" - a więc "nowy socjalizm" jest lepszy od "stareho ustroju", bohaterami są zazwyczaj "zwykli robotnicy i robotnice", a ich problemami jest np. zwiększenie wydajności produkcji sznurka do snopowiązałek... lub raczej coś innego, lecz podobnego (gdyż przez 40 lat swego istnienia PRL nigdy nie rozwiązał akurat tego problemu).
"W czynie lipcowym (to znaczy dla uczczenia obchodów rocznicy 22 lipca 1944 - daty utworzenia marionetkowego rządu komunistów i oficjalnego utworzenia PRL-u) filmowcy polscy ukończyli produkcję filmu o 25 dni wcześniej" (magazyn "Film" 1950/14)

Reżyseria:
(reżyser 1)
(reżyser 2)
(reżyser 3)
(reżyser 4)
(reżyser 5)
(reżyser 6)
Muzyka:


Obsada:
reżyser Małecki grający Fikejsa
aktor Jerzy Borowicz grający Franciszka Karhana
robotnik Walczak
aktorka Sarnecka grająca Karhanową
aktorka Podlewska grająca Bożkę
aktor Stanisz grający Lojzę
aktor Pietrzak grający Jarkę, syna Karhana
scenograf Jan Grzelak
dyrektor teatru
Józek Sosnowski
Kępa, sekretarz POP
-
gosposia Borowicza
-
-
-
scenograf przygotowujący dekoracje
-
szlifierz
-
nie występuje w napisach
młody aktor; nie występuje w czołówce
i inni


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.141030

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz