Istotnym i najbardziej wartościowym elementem filmu są autentyczne wstawki dokumentalne, m. in. z bitwy pod Monte Cassino.
Film był zabroniony w PRL aż do 1989 roku.
Inne tytuły: "La grande strada" (Włochy, 1946)
Produkcja: 1946
Premiera: 1946 (Włochy; trochę później Anglia, Kanada, USA)
1989 (Polska - TV)
Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
pielęgniarka Jadwiga
Irena Wolska
Adam, narzeczony Ireny
lekarz
-
-
chłopak w teatrze
-
-
żydowski sprzedawca w Palestynie; nie występuje w napisach
nie występuje w napisach
i inni.
Notatki:
Film wyprodukowany we Włoszech przez Ośrodek Kultury i Prasy II Korpusu (2 KP) Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Nigdy nie dopuszczony przez komunistyczną cenzurę do dystrybucji w Polsce z uwagi na "pokazywanie Zwiazku Radzieckiego w niepochlebnym świetle" (1947) lub wręcz "kłamliwą propagandę burżuazyjną i szkalowanie ZSRR" (1951). Wszelkie recenzje i nawet samo wspominanie tytułu tego filmu przez ówczesnych krytyków filmowych było gorliwie usuwane przez cenzurę tzw. "Polski Ludowej". Z uwagi na pokazywanie rzeczywistości Polaków po ataku Związku Sowieckiego na Polskę w 1939, warunki w ZSRR, wreszcie niezakłamaną rzeczywistość Polaków na zachodzie, a nawet sam fakt wyprodukowania pełnometrażowego filmu kinowego przez wojsko polskie na zachodzie, były niezgodne z oficjalną, komunistyczną propagandą i dlatego film ten - jak żaden inny w historii PRL-u - został totalnie zbojkotowany przez komunistycznych okupantów Polski.
Musiało minąć pół wieku, aby wreszcie doczekał swej premiery w Polsce...
Przy produkcji tego obrazu korzystano z największych ówczesnych studiów filmowych - Cinecitta w Rzymie. Cel produkcji było jasny utrwalenie pamięci o tragicznych i bohaterskich losach Polaków, którzy przez łagry i Bliski Wschód dotarli do Włoch i walczyli u boku aliantów z Niemcami. "Wielka droga" nigdy nie doczekała się premiery w Polsce. Clou film było jednoznaczne: "Wielka droga" Polaków nie skończyła się na Zachodzie, czeka ich jeszcze w przyszłości powrót do ojczyzny, ale aby do niej wrócić, przyjdzie im, być może, jeszcze walczyć. Tak też brzmią ostatnie słowa w filmie wypowiedziane przez głównego bohatera.
Jest to jedyny na świecie film dotyczący udziału polskich wojsk w kampanii na froncie włoskim, jedyny film sprzed 1989 pokazujący prawdziwe losy Polaków podczas II wojny światowej. Zapomniana perła kinematografii polskiej. Bohaterowie pochodzą ze Lwowa, więc bałak lwowski (gwara lwowska) jest w filmie wszechobecny.
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
03.150723
(POL) polski,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz